SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.



Menu

­­­­
Hodnotenie pojmu slovnicek-pojmov

Aktuálna známka: 3.67
Hodnotené: 3x Prosím, ohodnoť pojem

Úvaha je slohovým útvarom, v ktorom sa autor na základe poznatkov a získaných skúseností zamýšľa nad nejakým problémom, dospieva k riešeniu, alebo riešenie aspoň naznačuje.

Úvaha patrí k veľmi náročným útvarom. Autor sa zamýšľa nad zvolenou témou, rozoberá ho z viacerých uhlov, aby došiel k všeobecne platnému záveru. V úvahe musí autor o faktoch premýšľať, hodnotiť ich a zaujať stanovisko. Nesnaží sa poučovať alebo vzdelávať, predkladá len svoj názor, ktorý má viesť k zamysleniu. Odrážajú sa tu subjektívne postoje a názory autora. V úvahe sa často používajú výrazy širokého významu, vo vetnej stavbe prevažujú rečnícke otázky, hodnotenie je vyjadrované predovšetkým prídavnými a podstatnými menami a tiež príslovkami.

V úvahe sa prejavia zároveň vzdelanie a životné skúsenosti jej autora.

Úvaha v umeleckom diele

Býva súčasťou reči rozprávača (autorskej reči). Autor vysvetľuje, zdôrazňuje dej, vkladá úvahy do úst niektorej z postáv.

Úvaha politická

Často na aktuálnu tému, na 1. strane novín (tzv. úvodník), kratšia hodnotiaca úvaha o určitých udalostiach, býva umiestnená na 2. strane za úvodníkom, je to komentár.

Úvaha vo vedeckej práci

Autor uvažuje nad problémom, posudzuje ho, uvádza a komentuje názory ostatných, prechádza k výladu svojich myšlienok, úvaha je menej subjektívna (menej citovosti).

Kompozícia úvahy

  • veľmi dôležitá, musí mať logickú stavbu, premyslene sa postupuje od všeobecných myšlienok k jednotlivým faktom alebo obrátene

Postup úvahy pri kompozícii

  1. zhromaždiť poznatky, fakty
  2. urobiť osnovu
  3. štylizácia

Jazyk úvahy

  • úvaha často hodnotí, preto sa používa veľa prívlastkov (výrazov hodnotiacich)
  • súvetie – vzťahy príčinné, podmienkové, prípustkové, odporovacie
  • často opytovacie vety, rečnícke otázky

Priklady úvah

Niekoľko desiatok úvah nájdete v našej databáze slohových prác v sekcii úvahy.

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: Gaga, 28. 10. 2019

­­­­

Vysvetlenie pojmu Úvaha (zamyslenie) v češtine?

Vysvetlenie tohto hesla v českom jazyku nájdete na adrese:

­­­­

Diskusia k pojmu
Úvaha




­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.



­­­­

Server info

Počítadlo: 6 635 792
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 3
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk




Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)