Menu
Rodina
Podvečer hory v diaľke objímajú posledné lúče teplého letného dňa, všade ticho, len od neďalekej lúky je počuť cvrčky, uberajúce sa po celodennom cvrlikaní na spánok. Nad obzorom vidieť len dym z komína starej drevenej chalupy, vo vnútri ktorej sa na starých kachliach varí polievka, ktorej vôňa sa pomaly linie po dome až k netrpezlivým deťom sediacim okolo stola. Otec, ako hlava rodiny, zaujíma samozrejme miesto na čele a mamička už roznáša večeru. Ešte modlitbička pred jedlom a hurá do toho.
Aj takto mohla predtým rodina vyzerať - a aj vyzerala. Ale čím to je, že sa tak zmenila? Nechcite mi nikto tvrdiť, že takto stolujete doteraz a pri všetkej úcte k dnes už zabudnutým tradíciam rodinného spolužitia, chceli by ste sa deň čo deň takto stretnúť s celou rodinou pri stole?
Nie je ale pravdepodobne krajšieho zážitku ako sa stretávať s najbližšími, preberať s nimi ich aktuálne úspechy i neúspechy, radiť sa...
Ale máme dnes spolu s ostatnými členmi rodiny ešte toľko spoločného, ako mávali ľudia kedysi? V dnešnej dobe plnej komunikačných technológií a rozvinutej dopravy, ktorá umožňuje v krátkom čase dostať sa za tým, za kým chceme, alebo sa online rozprávať s kýmkoľvek, môžeme všetci povedať, že sa cez deň stretávame oveľa viac s ľuďmi, ktorí s rodinou nemajú nič spoločné, či sú to už spolupracovníci a kolegovia alebo napríklad spolužiaci. Práve preto má dnes človek väčšiu možnosť tráviť svoj čas s ľuďmi s rovnakými záujmami, a to málokedy bývajú práve členovia rodiny. Nehovorím, že dnes človek s rodinou nepočíta a je mu ukradnutá, samozrejme že isté neprekonateľné puto tam vždy existovať bude, ale majú dnes ľudia v rodine k sebe tak blízko ako predtým?
Navyše musíme brať do úvahy fakt, že dnes má každý oveľa viac voľnosti ako predtým, čo platí ako pre deti, tak aj pre dospelých. Ale je to tak lepšie? Je vôbec dobre, že spoločné chvíľky s rodinou meníme za bavenie sa s ostatnými ľuďmi? Je na každom z nás, ako toto vníma a do akej miery sa to práve jeho týka, ale rodina už dnes nie je, čo bývala.
Zdroj: jirkec, 22.04.2024
Slohová práca Rodina v češtine?
Českú verziu tejto slohovej práce nájdete na adrese:
Diskusia ku slohové práci
Rodina
Aktuálne poradie súťaže
-
Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.
Štítky
láska úvaha Malý princ Hájnikova žena Marína Vianoce opis Lakomec Kapitánova dcéra Pavol Martin charakteristika balada Maco Mlieč Janko Ezop jan Výklad Hamlet Antigona príhovor Janko Kraľ pes Ťapákovci Harry Potter návštěva
Český-jazyk.cz - novinky
- Čitateľský denník: Jiří Wolker - Růměnec (rozbor básně)
- Čítanka: Josef Kajetán Tyl - Bláznivý houslista (Povídky novověké)
- Životopis: Miguel de Unamuno
- Slohová práca: Kolja: Filmový příběh o lásce, porozumění a lidskosti
Server info
Počítadlo: 6 716 923
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 3
Návštevnosť: TOPlist.sk › Slovenský-jazyk.sk
© 2018-2024 Slovenský-jazyk.sk - program: Ing. Tomáš Souček, správa obsahu: Mgr. Nikola Lackovičová, design: Aria-studio.cz Autori stránok Slovenský-jazyk.sk nezodpovedajú za správnosť obsahu tu uverejnených materiálov! Práva na jednotlivé príspevky vlastní prevádzkovateľ servera Slovenský-jazyk.sk! Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti
Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.