Menu
Prvé pokusy o počítač
Prvým strojom, ktorý býva označovaný za počítač, bol ENIAC, dokončený v lete roku 1945 na Pensylvánskej univerzite vo Philadelphii v USA. ENIAC bol postavený z 19000 elektrónok, bol chladený dvoma leteckými motormi a zaberal celú halu. Bol to počítač iba na matematické výpočty. Slúžil hlavne na prepočty jadrových zbraní.
Teoretické základy konštrukcie počítačov položil John von Neumann, jeden z najväčších matematikov nášho storočia. Tento návrh je známy ako von Neumannova koncepcia počítača. Podľa nej sa počítač skladá z niekoľkých základných funkčných častí: z pamäte, procesora, vstupných a výstupných zariadení. Pre reprezentáciu všetkých údajov sa používa dvojková sústava, teda iba nuly a jednotky. Tieto body, ktoré sa dnes zdajú úplne samozrejmé, nie sú vôbec jednoduché a vo svojej dobe boli úplne prevratné.
Podľa von Neumannových koncepcií boli po druhej svetovej vojne vyrábané kusy funkčných počítačov. Tieto slúžili takmer výhradne na vojenské účely, prevažne na kódovanie a dekódovanie tajných správ a na výpočty nových druhov jadrových zbraní.
V roku 1981 bol uvedený na trh počítač IBM PC, ktorý mal veľkosť krabice na stole a bol tak lacný, že s ním mohol pracovať jediný používateľ, teda počítač pre osobnú potrebu. Tento počítač obsahoval procesor, pamäť, disk, vstupné a výstupné zariadenia. Ako dodávateľa operačného systému si firma IBM nakoniec zvolila vtedy malú firmu Microsoft vedenú Billom Gatesom, ktorá je dnes najväčšou softvérovou firmou na svete.
Zdroj: Luciiina, 14.12.2022
Slohová práca Prvé pokusy o počítač v češtine?
Českú verziu tejto slohovej práce nájdete na adrese:
Diskusia ku slohové práci
Prvé pokusy o počítač
Aktuálne poradie súťaže
-
Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.
Štítky
Ezop Kapitánova dcéra Malý princ úvaha Maco Mlieč láska Pavol príhovor rozprávanie návštěva Antigona Martin balada Lakomec Harry Potter Hájnikova žena Vianoce Marína Ťapákovci charakteristika Hamlet bájka pes Janko Kraľ Výklad Janko opis jan
Český-jazyk.cz - novinky
- Čitateľský denník: Božena Němcová - Babička (25)
- Čítanka: Josef Václav Sládek - Máj (Zvony a zvonky)
- Životopis: Isabel Allendeová
- Slohová práca: Jak jsem se stal detektivem (2)
Server info
Počítadlo: 7 736 256
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 3
Návštevnosť: TOPlist.sk › Slovenský-jazyk.sk
© 2018-2025 Slovenský-jazyk.sk - program: Ing. Tomáš Souček, správa obsahu: Mgr. Nikola Lackovičová, design: Aria-studio.cz Autori stránok Slovenský-jazyk.sk nezodpovedajú za správnosť obsahu tu uverejnených materiálov! Práva na jednotlivé príspevky vlastní prevádzkovateľ servera Slovenský-jazyk.sk! Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti
Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.