SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.



Menu

­­­­
Hodnotenie práce slohovky

Aktuálna známka: ---
Hodnotené: 0x Prosím, ohodnoť prácu

Etruskovia

Etruskovia sú pomerne málo známou civilizáciou, ktorá však významne ovplyvnila európsku kultúru - ich architektúra, literatúra i spôsob života sa stali inšpiráciou pre rímsku civilizáciu, ktorá bola dlhú dobu v Európe dominantná.

Slovo "Etruskovia" pochádza od Rimanov. Príslušníci tejto civilizácie nazývali sami seba "Rasenna". Ich pôvod nie je presne známy, podľa najuznávanejšej teórie prišli z oblasti Malej Ázie.

Prvé mestá v Etrurii (na území Talianska) boli postavené v 8. storočí pr.n.l. O sto rokov neskôr ovládali väčšinu Talianska av 6. storočí pr.n.l. boli spolu s Kartágom najväčšou mocnosťou v oblasti Stredomoria.
V 4. storočí pr.n.l. sa začal postupný úpadok ríše. Etruskovia dlhú dobu bojovali s Grékmi a neskôr sa stretli aj s Keltmi, ktorí ich vytlačili z nížiny okolo rieky Pád. Od 2. storočia pr.n.l. začala byť ríša Etruskov postupne pohlcovaná silnejúcim Rímom. Ich jazyk bol vytláčaný latinčinou a okolo roku 90 pnl. bolo všetkým Etruskom udelené rímske občianstvo a ich ríša tak definitívne skončila.

Etruskovia však neboli len jedným z mnohých národov, ktoré Rím pohltil. Ako už bolo povedané vyššie, táto kultúra Rimanmi významne ovplyvnila. Stavby, ktoré sú dnes považované za typicky rímske (cesty, akvadukty), boli inšpirované práve Etruskami. Rimania sa nechali inšpirovať aj etruskou zábavou - gladiátorské zápasy alebo hostiny, ktoré sa stali obľúbenou zábavou rímskej šľachty, pochádzali od Etruskov. Predpokladá sa tiež, že prví rímski králi boli etruského pôvodu. Niektorí historici dokonca tvrdia, že z tejto civilizácie pochádzali aj bájni zakladatelia Ríma, Romulus a Remus.

Práve vďaka Rimanom sa aj o Etruskoch zachovali aspoň nejaké informácie. Najprínosnejším bolo v tomto ohľade dielo historika Hérodota. Priamo do Etruskov žiadne písomné pramene k dispozícii nie sú. Písmo totiž Etruskovia síce prevzali od Grékov, ich jazyk sa ale dodnes nepodarilo rozlúštiť. Predpokladá sa ale, že vôbec nepatrí medzi indoeurópske jazyky.

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: Jiřka, 14.12.2022

­­­­

Slohová práca Etruskovia v češtine?

Českú verziu tejto slohovej práce nájdete na adrese:

­­­­

Diskusia ku slohové práci
Etruskovia




­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.



­­­­

Server info

Počítadlo: 6 635 732
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 3
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk




Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)