SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.



Menu

­­­­
Hodnotenie práce slohovky

Aktuálna známka: 3.00
Hodnotené: 3x Prosím, ohodnoť prácu

Interupcia

Vybrala som si tému, ktorá je bližšia skôr ženám. Ide vlastne o ne, o ich deti! Ale tým by som nijako nechcela krivdiť mužom. Mnoho z nich túto tému rieši na vysokej úrovni. Je dôležité zmieniť, že v mnohých krajinách je interupcia skutočným TABU a nie je dovolená.

Je to vlastne dobre alebo zle? Je v poriadku, keď sa žene narodí dieťa trpiace Downovým syndrómom, alebo je inak postihnuté, hoci lekári o tom vedeli už pred narodením? Bude jeho "život" životom?
Pokiaľ by som sa ja sama dostala do takejto situácie, asi by pre mňa bola interupcia riešením. Hoci presne neviem - možno sa postupom času môj názor zmení. Už niekokoľkokrát som si kládla otázku, či je interupcia vraždou.

Chápem, že s narodením bábätka sa človeku zmení celý život. Ubudne voľného času, ktorý trávime pre nás veľmi dôležitými vecami, a v neposlednom rade sa zvyšujú výdavky v rodinnom rozpočte. Zdravé dieťatko potrebuje množstvo starostlivosti. A čo potom postihnuté? To vyžaduje dvakrát toľko pozornosti. S tým narastajú aj starosti... Sú nutné časté návštevy u lekárov a stresujúce čakanie na výsledky vyšetrení. Keď sa dieťa, ľudovo povedané, "vypiple" do plnoletosti, býva často nesvojprávne. Dá sa tomu hovoriť šťastný život...?

Keď sa pred dvadsiatimi rokmi narodilo dieťa v treťom mesiaci tehotenstva, nemalo žiadnu šancu na prežitie. Ale v dnešnej dobe sú možnosti na záchranu dieťaťa aj pri váhe 300 gramov. Potraty sa robia do dvanásteho týždňa tehotenstva, z čoho vyplýva, že tak staré dieťa by lekári mali šancu zachrániť, keby bol vyvolaný umelý pôrod. Sú ženy, ktoré sa snažia celú večnosť otehotnieť, a keď sa im to konečne podarí, musia ísť na potrat kvôli komplikáciám... hoci ich jediným prianím je mať bábätko, byť s ním pri prvých slovách, krôčikoch, problémoch. Iné otehotnejú, ani nevedia, ako, a tiež idú na potrat, aj keď majú úplne zdravé dieťa. Nie však zo zdravotného hľadiska, ale len zo svojej vôle. Ženy v súčasnosti začínajú s materstvom v priemere okolo dvadsiateho siedmeho roku. Uprednostňujú viac kariéru a "pohodlný" život bez veľkej starosti a zodpovednosti, akou je dieťa. No a keď im túto cestu skrížia dva pásiky na tehotenskom teste, jednoducho zájdu na gynekológiu...

Aká je to spravodlivosť?

Nuž...
Žijeme v demokratickom štáte, kde sa každý môže rozhodnúť podľa svojich potrieb a vlastnej vôle. Podľa mňa je v poriadku, že je interupcia u nás dovolená. V mnohých prípadoch by sa matky o deti nedokázali postarať, dať im potrebnú lásku, a dostatočne ich pripraviť na život, pretože samy vo svojom živote ešte nemajú jasno.

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: Maky, 08.11.2019

­­­­

Slohová práca Interupcia v češtine?

Českú verziu tejto slohovej práce nájdete na adrese:

­­­­

Diskusia ku slohové práci
Interupcia




­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.



­­­­

Server info

Počítadlo: 6 681 371
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 3
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk




Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)