Menu
Dostihový šport
Dôkazy o konských dostihoch pochádzajú už zo starého Egypta a ako šport sa objavili aj na gréckych olympijských hrách v roku 648 p.Kr.
Moderný dostihový šport má svoje korene v Anglicku. Roku 1110 Henry I. kúpil arabského žrebca. Prvé organizované verejné dostihy sa konali roku 1174 na konskom trhu v Smithfielde. V roku 1195 vypísal Richard I. peňažnú odmenu pre víťaza v konských dostihoch medzi rytiermi. Charles II. urobil z Newmarketu centrum dostihového športu a počas jeho vlády sa začal chov plnokrvníkov. Všetky dnešné dostihové kone pochádzajú zo samčej časti z troch žrebcov privezených do Anglicka na začiatku 18. storočia - tureckého Byerlyho, arabského Darleyho a berberského Godolphina. Prvá steeplechase sa podľa niektorých prameňov konala v roku 1752 v Írsku.
Dostihové vzdialenosti sa stále merajú v míľach a furlongoch (osmina míle). Dostihy sa delia na rovinné a prekážkové.
Rovinné dostihy sú pre kone dvojročné a staršie s dráhami dlhými od 5 furlongov (1 km) do 1,5 míle (2,4 km). Niektoré dráhy sú dlhé aj viac ako dve míle.
V prekážkových dostihoch súťažia kone staré tri a viac rokov (2 až 3 míle) a na steeplechase pretekajú kone od štyroch rokov vyššie (4,5 míle).
V dostihoch s handicapom kone nesú zaťaženie podľa svojej predchádzajúcej zdatnosti. Jazdci sa vážia so sedlom, ktoré má vrecká na dané zaťaženie. V dostihoch bez hendikepu majú mladé kone výhody v zaťažení, ak pretekajú v dostihu s nediferencovaným vekom koní. Mladé a staršie kobyly majú výhodu v zaťažení oproti žrebcom. Jazdeckí učni majú tiež výhodu v zaťažení.
Jazdci majú na sebe dres vo farbách stajne, za ktorú pretekajú, "národnosť" víťaza závisí na tom, kde je trénovaný.
Zdroj: jirkec, 27.09.2021
Slohová práca Dostihový šport v češtine?
Českú verziu tejto slohovej práce nájdete na adrese:
Diskusia ku slohové práci
Dostihový šport
Aktuálne poradie súťaže
-
Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.
Štítky
Ezop príhovor Janko Kraľ charakteristika Výklad Ťapákovci Marína Hájnikova žena jan Kapitánova dcéra Lakomec Antigona Harry Potter láska opis úvaha pes návštěva Hamlet Janko balada Pavol Malý princ Maco Mlieč Martin Vianoce
Český-jazyk.cz - novinky
- Čitateľský denník: Stanislav Kostka Neumann - Láska (rozbor)
- Čítanka: Jiří Wolker - Umírající (Do boje, lásko, leť)
- Životopis: Miguel de Unamuno
- Slohová práca: Kolja: Filmový příběh o lásce, porozumění a lidskosti
Server info
Počítadlo: 6 637 761
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 3
Návštevnosť: TOPlist.sk › Slovenský-jazyk.sk
© 2018-2024 Slovenský-jazyk.sk - program: Ing. Tomáš Souček, správa obsahu: Mgr. Nikola Lackovičová, design: Aria-studio.cz Autori stránok Slovenský-jazyk.sk nezodpovedajú za správnosť obsahu tu uverejnených materiálov! Práva na jednotlivé príspevky vlastní prevádzkovateľ servera Slovenský-jazyk.sk! Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti
Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.