Menu
Pätnásť minút hrôzy
Tak už je to tu. Tá obávaná chvíľa každého študenta, ku ktorej mieri pomaly, ale iste už od prvej hodiny slovenčiny na strednej škole. Už od prvého týždňa prvého ročníka počúvate slovo maturita minimálne trikrát týždenne. Z tohto prostého slova sa teda postupne stáva akési monštrum zložené z kníh, ktoré niektorých z nás desí celé štyri roky. Stresujú vás učitelia, rodina, spolužiaci, ktorí už na začiatku ročníka majú spracované všetky čitateľské denníky, a predovšetkým maturanti predošlých rokov tvrdiaci, že to zvládne každý blbec.
Keď teda v ten osudný deň s tlčúcim srdcom prekročíte prah maturitnej miestnosti, svet sa na chvíľu spomalí ako vo filme. A vy sa zrazu dáte na vieru s nádejou, že si vymodlíte dobrú otázku. Potom si sadnete na "potítko". Toto pomenovanie považujete za veľmi trefné vzhľadom na cícerky potu pomaly stekajúce z vašej tváre. V tejto chvíli by snáď aj ten najväčší ignorant uveril v globálne otepľovanie, pretože miestnosť, v ktorej práve sedíte, je horúca, akoby ste boli v pekle. Čo by niektorým možno vyhovovalo viac.
Počas tej krátkej doby, čo máte na prípravu, sa snažíte z hlavy vyžmýkať čo najviac informácií, len aby ste aspoň niečo povedali. Všetky fakty, ktoré ste sa (ne)naučili, sa vám začnú pliesť dohromady a vy už neviete, či bol autorom Oscar Wilde alebo Dorian Gray. Nakoniec ale všetko dospeje do svojho konca a týchto pätnásť hororových minút utečie rýchlejšie ako ja zo školskej jedálne. Ste teda vypľutí z učebne späť na chodbu stále ešte trochu roztrasení a pomaly sa z tejto skúsenosti spamätávate. Začnete postupne vypúšťať všetky ťažko naučené informácie z hlavy. Prejdete si niekoľkými zaujímavými snami o celej situácii, v ktorých sa napríklad vaši skúšajúci premenia na marťanov, obvinia vás z nevzdelanosti a zatvoria do akéhosi medzigalaktického väzenia alebo - v tom horšom prípade - vyhlásia, že ste neodmaturovali.
S týmito snami sa po pár týždňoch či mesiacoch rozlúčite a celá táto "haluz" s maturitou sa vám javí ako úplná hračka v porovnaní s tým, čo pred vami teraz leží: len zvyšok celého života.
Zdroj: Aneta Sedláčková, 08.04.2024
Slohová práca Pätnásť minút hrôzy v češtine?
Českú verziu tejto slohovej práce nájdete na adrese:
Diskusia ku slohové práci
Pätnásť minút hrôzy
Aktuálne poradie súťaže
-
Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.
Štítky
Martin Malý princ Kapitánova dcéra Lakomec Janko Kraľ Maco Mlieč Antigona Vianoce Harry Potter pes Pavol Hájnikova žena Výklad Hamlet jan Janko Ťapákovci balada návštěva úvaha Ezop Marína opis láska príhovor charakteristika
Český-jazyk.cz - novinky
- Čitateľský denník: Stanislav Kostka Neumann - Láska (rozbor)
- Čítanka: Ladislav Stroupežnický - Pomsta Pavla Žabky (Z Prahy a venkova)
- Životopis: Miguel de Unamuno
- Slohová práca: Kdo vás teď opravdu potřebuje?
Server info
Počítadlo: 6 650 557
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 3
Návštevnosť: TOPlist.sk › Slovenský-jazyk.sk
© 2018-2024 Slovenský-jazyk.sk - program: Ing. Tomáš Souček, správa obsahu: Mgr. Nikola Lackovičová, design: Aria-studio.cz Autori stránok Slovenský-jazyk.sk nezodpovedajú za správnosť obsahu tu uverejnených materiálov! Práva na jednotlivé príspevky vlastní prevádzkovateľ servera Slovenský-jazyk.sk! Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti
Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.