Menu
Charakteristika spolužiaka
Sedíme v triede a napäté ticho ruší len šušťanie papiera a cvakanie pier, pretože pred pätnástimi minútami sa začala hodina biológie a všetci sa skláňajú nad svojimi písomkami. Vtom sa na chodbe ozvú rýchle kroky mieriace k našim dverám a nikto nepochybuje, čie nohy spôsobili toto malé vyrušenie. Peter P. opäť zaspal.
Ale nebyť toho, že si - hoci neúmyselne - vybral pre svoj príchod tak trochu nevhodnú dobu, nikto by si jeho vstup do triedy nevšimol. Drobná, útla postava s nevýraznými modrošedými očami na seba priveľa pozornosti nestrhne. Nedbalo navlečená zelená mikina, voľné rifle s odratými koncami nohavíc a strapaté vlasy tento vzhľad ešte umocňujú. V kontraste s tým vystupuje z tváre špicatý nos a výbojne vystrčená brada, z čoho by sa dal usudzovať priebojný charakter.
Ak opomenieme laxný prístup ku škole, javí sa na prvý pohľad ako veľmi aktívny a sebaistý človek, aj keď mierne roztržitý a unáhlený. V prípade dlhšej nečinnosti začína byť veľmi nepokojný, čo nie je veľmi praktická vlastnosť, keď musíte vydržať sedieť štyridsaťpäť minút v lavici. A neustále posúvanie stoličky a klopkanie prstami na lavicu dokáže veľmi neblaho zdvihnúť sociálnu magnitúdu, predovšetkým, čo sa učiteľov týka. S ostatnými ľudmi si aj tak rozumie a bez problémov zapadne do každej partie.
Avšak v určitých chvíľach sa prejavuje viac ako melancholik, schopný hlbokých, až filozofických myšlienok. Akoby sa oprostil od okolitého sveta a spoza clony družnosti a prehnanej veselosti zažiarilo jeho skryté ja. Ja, ktoré sa nebojí prejaviť svoj talent a schopnosti, ja, ktoré sa nesnaží zapadnúť do priemernosti cez sebapodceňovanie a podriaďovanie sa spoločnosti. Rovnako, ako sa v lese rozostúpia vetvičky a nechajú dopadnúť na podrast žiarivé nitky slnečných paprskov, tak sa občas Petrovi v jeho modrošedých očiach zablysne duša mysliteľa. Potom sa však konáre opäť zomknú a hĺbavý charakter zmizne v tieni bežného života.
Ktovie - možno jedného dňa Petra uvidím, ako v obleku vchádza do budovy filozofickej fakulty, aby zložil záverečnú skúšku. So štvorhodinovým meškaním...
Zdroj: MirekH, 11.09.2019
Slohová práca Charakteristika spolužiaka v češtine?
Českú verziu tejto slohovej práce nájdete na adrese:
Diskusia ku slohové práci
Charakteristika spolužiaka
Aktuálne poradie súťaže
-
Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.
Štítky
Výklad Kapitánova dcéra Lakomec láska Ezop jan Pavol Vianoce Marína opis príhovor Maco Mlieč Ťapákovci Martin návštěva Hamlet balada Malý princ Hájnikova žena pes úvaha Harry Potter Janko Kraľ Janko charakteristika Antigona
Český-jazyk.cz - novinky
- Čitateľský denník: Stanislav Kostka Neumann - Láska (rozbor)
- Čítanka: Jiří Wolker - Umírající (Do boje, lásko, leť)
- Životopis: Miguel de Unamuno
- Slohová práca: Kolja: Filmový příběh o lásce, porozumění a lidskosti
Server info
Počítadlo: 6 635 444
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 3
Návštevnosť: TOPlist.sk › Slovenský-jazyk.sk
© 2018-2024 Slovenský-jazyk.sk - program: Ing. Tomáš Souček, správa obsahu: Mgr. Nikola Lackovičová, design: Aria-studio.cz Autori stránok Slovenský-jazyk.sk nezodpovedajú za správnosť obsahu tu uverejnených materiálov! Práva na jednotlivé príspevky vlastní prevádzkovateľ servera Slovenský-jazyk.sk! Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti
Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.