Menu
Molière (*15.01.1622 - †17.02.1673)
Mizantrop
Mizantrop (1666) býva považovaný za Moliérovo vrcholné dielo. Hra na pozadí intríg ponúka dnešnú tému: má sa človek prispôsobiť pragmatickému politikárčeniu a z toho profitovať, alebo vyjadriť svoj protest a stiahnuť sa do ústrania?
BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:
Vyšlo v Bratislave vo vydavateľstve v roku 1972. Počet strán 64, preložil Vojtech Mihálik a Štefan Povchanič.
KOMPOZÍCIA:
komédia v piatoch dejstvách
CHARAKTERISTIKA POSTÁV:
Alcest - príklad absolútnej úprimnosti, neznáša ľudí, ktorí klamú, pretvarujú sa, ale aj ľudí, ktorí sú k tým pretvárajúcim sa dobrí, aj napriek tomu všetkému miluje Celimenu
Celimena - túži byť stredobodom pozornosti, chová sa sebecky, nechce sa zaväzovať, má niekoľko milencov, ale každý z tých milencov si myslí, že je jediný
OBSAH:
Hlavnou postavou tohto príbehu je Alcest, ktorý je predstaviteľom absolútnej úprimnosti a čestnosti. Alcest miluje Celimenu, ktorá je ale ukážkou neúprimnosti, pretvárky a slobodného života. Alcest jej ale všetko toleruje, pretože verí v čistotu jej lásky k nemu.
Oront, ďalší nápadník Celimeny, si nechá hodnotiť od Alcesta svoj sonet, a pretože Alcest neznáša klamstvá a vždy hovorí pravdu, povie Orontovi, že jeho verše sú zlé ako on sám, že sú prázdne atď. Oront je urazený a ide sa sťažovať na vyššie miesta, kde má veľký vplyv. Alcest je teda predvolaný pred súd, ale pretože vyzdvihne klady Orontovej osoby, je prepustený.
Celimenina priateľka Arsione je na Celimenu naštvaná kvôli spôsobu jej života, a tak ukáže Alcestovi list, z ktorého je zrejmé, že Celimena mala mnoho milencov a všetkým hovorila, že miluje iba ich a že všetci ostatní sú hlúpi... Vďaka tomu sa od nej od nej všetci odvracajú, až na Alcesta - ten jej navrhuje život na vidieku, ale iba s ním. Celimena zvyknutá na život v strede pozornosti mužov aj dám odmieta. Alcest sklamaný životom opúšťa mesto a sám putuje na vidiek.
Zdroj: Don Salieri, 30.01.2024
Súvisiace odkazy
Čitateľský denník | - | Lakomec |
- | Mizantrop | |
- | Tartuffe |
Čítanka | - | Lakomec, Lakomec (2), Lakomec (3) |
Výpisok Mizantrop v češtine?
Českú verziu tohto výpisku nájdete na adrese:
Diskusia k výpisku
Molière - Mizantrop
Aktuálne poradie súťaže
-
Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.
Štítky
Ezop Kapitánova dcéra úvaha Martin pes príhovor Janko Maco Mlieč Hamlet Harry Potter Pavol Antigona balada Hájnikova žena Lakomec láska Marína Výklad Ťapákovci opis Vianoce charakteristika návštěva Malý princ jan Janko Kraľ
Český-jazyk.cz - novinky
- Čitateľský denník: Stanislav Kostka Neumann - Láska (rozbor)
- Čítanka: Jiří Wolker - Umírající (Do boje, lásko, leť)
- Životopis: Miguel de Unamuno
- Slohová práca: Kolja: Filmový příběh o lásce, porozumění a lidskosti
Server info
Počítadlo: 6 634 596
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 6
Návštevnosť: TOPlist.sk › Slovenský-jazyk.sk
© 2018-2024 Slovenský-jazyk.sk - program: Ing. Tomáš Souček, správa obsahu: Mgr. Nikola Lackovičová, design: Aria-studio.cz Autori stránok Slovenský-jazyk.sk nezodpovedajú za správnosť obsahu tu uverejnených materiálov! Práva na jednotlivé príspevky vlastní prevádzkovateľ servera Slovenský-jazyk.sk! Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti
Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.