SLOVENSKÝ JAZYK Literatúra aneb študentský underground - čitateľský denník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmov - www.slovensky-jazyk.skwww.slovencina.net Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.



Menu

­

Franková Anna (*12.06.1929 - †asi 1945)

­­­­

Denník Anny Frankovej (2)

Úplné vydanie najznámejšieho denníka na svete pod záštitou Nadácie Anny Frankovej. Trinásťročná Anna Franková sa spolu s rodinou počas druhej svetovej vojny dva roky ukrývala v zadnej časti jednej budovy v Amsterdame. Tesne pred koncom vojny však padla za obeť nacistickému režimu. Anna si zapisovala udalosti od 12. júna 1942 do 1. augusta 1944 a zaznamenala všetko, čo sa okolo nej dialo, aj jednotlivé dni v úkryte. Keď v marci 1944 v rádiu počula výzvu občanom, aby poskytli svoje zápisky do zbierky na historické účely, svoje poznámky začala prepisovať do knižnej podoby. Stihla prepísať podstatnú časť pôvodných listov. Zápisky sa končia textom, ktorý Anna zaznamenala iba pár dní pred tým, ako ju aj jej rodinu našli vojaci a odvliekli do koncentračného tábora. Zápisky sa však zachovali a po vojne sa o ich knižné vydanie zaslúžil Annin otec Otto Frank, ktorý jediný vojnu prežil.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Denník Anny Frankovej [AMG] : 12. jún 1942 - 1. august 1944 / Franková, Anna. - B. v. - Bratislava : Slovart, 2015. - 373 s., čb. fotogr. - ISBN 978-80-556-0997-3.

OBSAH:

Dej sa odohráva v Holandsku. Anna začína svoj denník písať 12. júna 1942. Opisuje svoj život ako doma, tak v škole, má plno ctiteľov, žije spokojný život.
Dňa 20. júna toho istého roku sa rozhodne, že nebude písať denník ako taký, ale bude písať listy svojej imaginárnej kamarátke Kitty.

V nedeľu 8. júla 1942 sa ale jej život úplne zmenil. Jej sestre, vtedy šestnásťročnej Margot, prišlo predvolanie od SS, preto sa musí celá rodina ukryť - boli Židia. Ukrývali sa v prístavku firmy, kde pracoval Annin otec Otto Frank. Neskôr sa do úkrytu pridala aj rodina van Daan - ďalší traja ľudia navyše. Nakoniec sa k nim pridal ešte zubár Albert Düssel. V zadnom dome teda bývalo osem ľudí vrátane troch detí.

V úkryte sa Anna viac odcudzovala od svojich rodičov, mala pocit, že jej nikto nerozumie. Boli tu tiež časté hádky van Daanovcov s Frankovcami. Väčšinou to bolo - hlavne zo začiatku - kvôli Anninmu správaniu. Van Daanovcom vadí, ale rodičia ju bráni. Avšak nie dlho, aj oni zistia, že je Anna naozaj drzá a potom už môže za všetko len a len Anna. Preto sa cíti odstrčená a stáva sa nezávislou na svojich rodičoch. Nemá rada matku, pretože ju považuje za zlú matku, a je presvedčená, že ako matka neuspela.

Potom sa začne baviť s Petrom, synom van Daanovcov. Trávi s ním čím ďalej viac času a nakoniec sa do neho zamiluje. Peter je skôr uzavretý a vďaka Anne sa z neho stáva iný muž. Všetci si z týchto dvoch mladých ľudí uťahujú, že sa majú radi.

Anne píše svoj posledný zápis do denníka 1. augusta 1944. V tomto liste pre Kitty rozoberá svoje dve stránky - roztopašnú a vážnu Annu.

Dňa 4. augusta toho istého roku pred domom zastaví auto a všetkých týchto osem Židov odvezie. Vážne podozrenie z odhalenia úkrytu padlo na W.G. van Maarena, pracovníka firmy. Boli zatknutí pracovníci firmy, ktorí Židov ukrývali a nosili jedlo a iné veci, okrem Miep a Bep.

Všetci Židia z prístavku boli nakoniec splynovaní alebo zomreli na nejakú chorobu, ako Margot a Anna na týfus. Prežil iba otec, ktorý denník svojej dcéry poupravil a vydal.

Vytlačiť (Ctrl+P) Stiahnuť v PDF

Zdroj: De.eN, 07.05.2021

­­­­

Súvisiace odkazy

Čitateľský denník-Denník Anny Frankovej, Denník Anny Frankovej (2)
Čítanka - nenájdený žiadny úryvok z autorovej tvorby
Životopisy - autorov životopis nenájdený
­­­­

Výpisok Denník Anny Frankovej (2) v češtine?

Českú verziu tohto výpisku nájdete na adrese:

­­­­

Diskusia k výpisku
Anna Franková - Denník Anny Frankovej (2)




­­­­

Aktuálne poradie súťaže­

  1. Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
    Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.



­­­­

Server info

Počítadlo: 6 634 625
Odozva: 0.01 s
Vykonaných SQL dotazov: 6
Návštevnosť: TOPlist.skSlovenský-jazyk.sk




Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti


Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.

Overovací kód Opište kód z obrázku (iný kód ↑)