Menu
Puškin Alexander Sergejevič (*06.06.1799 - †10.02.1837)
Kapitánova dcéra
Dielo najväčšieho ruského spisovateľa Alexandra Sergejeviča Puškina (1799-1837) má v dejinách ruskej i svetovej literatúry epochálny význam. Puškin je tvorcom a kanonizátorom modernej spisovnej ruštiny, zakladateľom novej ruskej literatúry a zároveň aj vzácne harmonickým človekom, zápalistým vlastencom, nezlomným odporcom zla, bojovníkom za lepší osud svojho národa i celého ľudstva, skutočným stelesnením priamosti, činorodosti a optimizmu v živote i diele. Slávna novela Kapitánova dcéra (1836) zodpovedala Puškinovmu videniu sveta, kde všetko to najcennejšie nevyplýva z konvencií a formalít, ale je výsledkom osobných vzťahov, obetovania sa a lásky aj za cenu, že človek musí porušiť pravidlá. Podľa Puškina spoločnosť mala len tvoriť rámec a dopĺňať harmonické väzby medzi ľuďmi. Najvyššiu hodnotu má podľa autora láska a schopnosť obetovať sa za druhého.
BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:
Vydalo vydavateľstvo Európa v roku 2011, slovenčina, počet strán: 114.
LITERÁRNY ŽÁNER:
romantická historická novela, písaná formou rodinných zápiskov prekladaných básňami
ROMANTICKÉ ZNAKY:
čistá láska, autobiografickosť, hrdinstvo, česť
TÉMA:
zachytáva Rusko v 70. rokoch 18. storočia, podáva opis Pugačovovho povstania a obraz vtedajšej spoločnosti
DEJOVÁ LÍNIA:
Sledujeme najväčšie sedliacke povstanie v roku 1773 za panovania cárovnej Kataríny II. Hlavným hrdinom je Peter Andrejevič Griňov. Ako sedemnásťročného ho otec poslal so sluhom Saveľjičom ku svojmu pluku do Belogorskej pevnosti v Orenburskej gubernii.
Na ceste ich zastihla snehová fujavica a stratili sa. Stretli tuláka, ktorý ich zaviedol do miestneho hostinca, a spriatelia sa s ním. Po niekoľkodennom utrpení prídu do Belgorskej pevnosti. Peter sa prihlási u svojho veliteľa kapitána Mironova a po čase sa zamiluje do jeho dcéry Márie Ivanovny.
Medzi ľudom vznikajú nepokoje. Búria sa nevoľnícki sedliaci, uralskí kozáci, celé Povolžie i celé Baškírsko. Viedol ich Jemaľjan Pugačov, ktorý sa vyhlásil za cára Petra III. Bol to ten istý tulák, ktorý sa stretol s Griňovom vo fujavici. Povstanie nadobudlo veľké rozmery a keď sa Pugačov so svojimi povstalcami dostal do Belogorskej pevnosti, dal zavraždiť aj Máriiných rodičov. Máriu zachránila popova žena, u ktorej sa skrývala. Vtedy sa Pugačov stretol aj s Griňovom, spoznal ho a omilostil. Griňov sa snaží Máriu dostať do bezpečia, a tak ju pošle spolu so svojím sluhom Sevaľjičom k svojim rodičom, ktorí síce boli najprv proti ich vzťahu, no neskôr si ju veľmi obľúbili. To sa mu podarilo len vďaka známosti s Pugačovom. Neskôr Griňova obvinia ako Pugačovovho špeha a je vyhnaný na Sibír. Mária ide cárovnú žiadať o milosť, a tá, keď si vypočuje celú pravdu, prepustí Griňova.
Pugačovovo povstanie bolo potlačené a vzbúrenci sa rozutekali. Pugačova ako vodcu povstania verejne popravili v Moskve v roku 1775.
Zdroj: Danny, 16.09.2020
Súvisiace odkazy
Čitateľský denník | - | Eugen Onegin |
- | Kapitánova dcéra |
Čítanka | - | Eugen Onegin, Eugen Onegin (2) |
- | Medený jazdec | |
- | Staničný dozorca |
Výpisok Kapitánova dcéra v češtine?
Českú verziu tohto výpisku nájdete na adrese:
Diskusia k výpisku
Alexander Sergejevič Puškin - Kapitánova dcéra
Aktuálne poradie súťaže
-
Súťaž o zaujímavé ceny pre vás pripravujeme od januára 2026!
Napriek tomu môžete aj v tomto období do našej databázy pridať vlastnú prácu.
Štítky
Vianoce Ezop balada opis Malý princ návštěva Kapitánova dcéra charakteristika Maco Mlieč Ťapákovci Výklad Antigona príhovor Hamlet Janko Lakomec pes láska Marína Martin úvaha Pavol Hájnikova žena jan Janko Kraľ Harry Potter
Český-jazyk.cz - novinky
- Čitateľský denník: Stanislav Kostka Neumann - Láska (rozbor)
- Čítanka: Jiří Wolker - Umírající (Do boje, lásko, leť)
- Životopis: Miguel de Unamuno
- Slohová práca: Kolja: Filmový příběh o lásce, porozumění a lidskosti
Server info
Počítadlo: 6 635 598
Odozva: 0.02 s
Vykonaných SQL dotazov: 6
Návštevnosť: TOPlist.sk › Slovenský-jazyk.sk
© 2018-2024 Slovenský-jazyk.sk - program: Ing. Tomáš Souček, správa obsahu: Mgr. Nikola Lackovičová, design: Aria-studio.cz Autori stránok Slovenský-jazyk.sk nezodpovedajú za správnosť obsahu tu uverejnených materiálov! Práva na jednotlivé príspevky vlastní prevádzkovateľ servera Slovenský-jazyk.sk! Publikovanie alebo ďalšie verejné šírenie obsahu servera Slovenský-jazyk.sk je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa výslovne zakázané! Použitie výhradne len pre osobné účely je možné.
Mapy webu Čitateľský denník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelia Dôležité informácie Podmienky používania - Vylúčenie zodpovednosti
Slovenský-jazyk.sk (alebo tiež Slovenčina.net) vznikol ako pridružený študentský portál známeho českého servera Český-jazyk.cz. Oba projekty majú rovnakého prevádzkovateľa a snažia sa svojim návštevníkom ponúknuť v čo najkvalitnejšej forme čo najviac materiálov a textov z oblasti slovenského jazyka (čitateľské denníky, čítanku, životopisy, slohové práce a v neposlednom rade tiež slovníček pojmov z literatúry a gramatiky). Vlastnoručne spracované študijné materiály (ako napríklad rozbory diel alebo interpretácie básní, eseje, výpisky z knižiek atď.) môže do našej databázy pridať ktokoľvek - text možno jednoducho pridať cez interaktívny formulár, ktorý nájdete na stránke Pridať svoju prácu. Značnú časť obsahovej náplne Slovenský-jazyk.sk tvoria odborne preložené texty do spisovnej slovenčtiny z českého servera Český-jazyk.cz.